top of page

Özel Röportaj - Ateş Konca, EY Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı, İş Geliştirmeden Sorumlu Pazarlar Lideri: “EY mali yılını rekor bir sonuçla tamamladık”

Dünya çapında 150’den fazla ülkede; danışmanlık, denetim, strateji, kurumsal finansman ve vergi alanlarında hizmetler sunan EY (Ernst & Young), Türkiye’de ise 40 yıldır, 2 binin üzerinde çalışanı ile iş dünyasında birçok sektörde hizmet sunarak şirketlere destek oluyor. Fintek Haber için özel röportaj yaptığımız EY Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı, İş Geliştirmeden Sorumlu Pazarlar Lideri Ateş Konca, sundukları hizmetlerle ilgili bilgiler verirken, müşterilerinin başarısı için çalıştıklarını ve ekonomik büyümeye katkı sağladıklarını ifade etti. EY mali yılını rekor bir sonuçla tamamladıklarını dile getiren Ateş Konca, “Küresel çapta, 2023 mali yılını %14,2 büyümeyle kapatırken yıllık gelirimizi %9,3 artışla 49,4 milyar ABD dolarına yükselttik” dedi.EY Türkiye olarak şirketlere sunduğunuz hizmetlerle ilgili bilgi verebilir misiniz? Şirketinizin yapılanması, çalışan sayısı, ofisleri, ortaklık yapısı, yönetim tarzı gibi detayları paylaşabilir misiniz?

EY olarak dünya çapında 150’den fazla ülkede, sahip olduğumuz veri ve teknoloji altyapısıyla; danışmanlık, denetim, strateji, kurumsal finansman ve vergi alanlarında hizmetler sunuyoruz. İş dünyasının karşılaştığı zorluklara yeni çözümler sunacak doğru soruları soruyoruz. EY olarak amacımız; müşterilerimiz, çalışanlarımız ve toplum için değer yaratırken aynı zamanda sermaye piyasalarında güvenin ve daha iyi bir çalışma dünyasının oluşmasına katkıda bulunmak.

Türkiye’de ise 40 yıldır, 2 binin üzerinde çalışanımız ile iş dünyasında birçok sektörde hizmet sunarak şirketlere destek oluyoruz. 2023’te şirkete yeni katılan ve terfi alanlarla birlikte yeni dönemde toplam şirket ortağı sayımız 80’e ulaştı. Bunun yanı sıra, çalışan sayılarımızda kadın/erkek sayılarının dağılımına çok önem veriyoruz. İşe alım, terfi ve atama süreçlerimizde özellikle yönetici rollerinde dengeli dağılıma dikkat ediyoruz.

Türkiye’deki faaliyetlerimizi İstanbul Maslak, İstanbul Maltepe, Ankara, Bursa, İzmir ve geçtiğimiz Ekim ayında açılışını gerçekleştirdiğimiz Adana ofisimizden yürütüyoruz.

"Hayata geçirdiğimiz her yeni proje çalışma hayatında güçlü bir etki yaratıyor"

EY'ın küresel bir ağa sahip olması, müşterilerinize ne gibi avantajlar sağlıyor?

EY Global’in bir üyesi olarak uluslararası profesyonel ekiplerimizle Türkiye’deki müşterilerimize dünya standartlarında hizmet sunuyoruz. Müşterilerimiz, çalışanlarımız ve toplum için daha iyi bir çalışma dünyası oluşturulmasını hedefliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz operasyonel verimliliği artıran, riskten koruyan, şirket performanslarını iyileştiren ve sürdürülebilir büyüme sağlayan hizmetlerimizin temelinde bu anlayışımız yatıyor. Müşterilerimizin başarısı için üzerimize düşeni yerine getiriyor ve ekonomik büyümeye katkı sağlıyoruz. Hayata geçirdiğimiz her yeni proje çalışma hayatında güçlü bir etki yaratıyor. Daha da önemlisi, iş birliğine dayalı olan EY küresel ekosistemi, müşterilerini bugün mevcut olan en gelişmiş teknoloji, altyapı ve yeterlilik ile buluşturmada kritik bir rol oynuyor. Sonuçları dünya geneline dalga etkisiyle yayılarak bizleri, müşterilerimizi ve içinde bulunduğumuz toplumu güçlendiriyor.

Büyüme stratejinizi hangi değerler doğrultusunda oluşturuyorsunuz?

Büyüme ve gelişmede öncelikli olarak kendi markamızdan yola çıkıyoruz. EY markamızı, Ar-Ge çalışmalarımızla geliştirerek müşterilerimize daha bütünsel ve hızlı hizmet vermek üzere yatırımlarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz aylarda duyurmuş olduğumuz EY.ai platformumuza 2020 yılından günümüze 1,4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Bu yolda motivasyonumuz; yapay zekâ teknolojilerinden maksimum verimlilikle fayda sağlayarak 60.000’den fazla müşterimiz ve 1.5 milyonun üzerinde tekil kullanıcının öncelikli olarak iş dönüşümüne daha hızlı yanıt vermek. Bu bağlamda müşterilerimize yeni iş modelleri ortaya koyarak uzun soluklu çalışma şekillerine yön vermeyi hedefliyoruz.

"Müşterilerimize hızlı ve inovatif çözümeler sunmaya devam ediyoruz"

Dijitalleşen dünyada vergi dünyası nasıl gelişiyor, hangi trendler öne çıkıyor?

Dijitalleşen dünyada vergi dünyasında değişimin kabul edildiği alanlar bulunuyor. Vergi ve finans fonksiyonları, karar alma süreçleri bu bağlamda değişim gösterdi. 2018’de de karşı karşıya olduğumuz dönüşüm trendinin benzerini yaşıyoruz. Fakat bu sene yaşadığımız en büyük değişim yapay zekâ teknolojilerinin daha çok gündemde olması. EY olarak entegre çalışma platformlarımız ve çözümlerimiz ile teknolojik gelişime uyum sağlayarak, müşterilerimize hızlı ve inovatif çözümeler sunmaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız Vergi ve Finans raporunda şirketlerin dönüşümüne bu bağlamda nasıl bir bakış açısı olduğuna dair bir anket gerçekleştirdik. Vergi ve Finans Operasyonları Anketi 2023 sonuçlarında OECD/G20 Matrah Aşındırması ve Kârın Kaydırılması (BEPS 2.0) kapsamında yapılmakta olan düzenlemeler ile ilgili şirketlerin endişeleri bulunuyor. Doğru sistemler aracılığıyla yasal ve düzenleyici değişikliklerle gelişim gösterilebileceği düşüncesindeyiz. Teknoloji stratejilerinin doğru belirlenmesiyle modern vergi ve finans işlevlerinin uygulanmasının rekabet avantajı sağladığını gözlemliyoruz.

"Kadın girişimcilerin desteklenmesinin önemli bir sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeli sağladığına inanıyoruz"

EY Girişimci Kadın Liderler Programı, Vergi Maratonu Yarışması gibi projeleriniz nasıl bir ilgi görüyor, katılımcılara hangi olanakları sunuyorsunuz?

Biz EY olarak; Girişimci Kadın Liderler Programı ile hızla değişen dünyada yolunu bulmaya çalışan kadın girişimcilere stratejik konularda yeni bir bakış açısı sunarak, potansiyellerinin tamamını ortaya çıkarabilmeleri için çalışıyoruz. EY Girişimci Kadın Liderler Programı, küresel olarak 16 yıldır ve Türkiye’de ise 7 yıldır gerçekleşen, girişimci kadınların iş dünyasında yükselmelerini ve küresel pazarda rekabet edebilmelerini sağlayan bir program. Her yıl bağımsız jüri tarafından belirlenen 10 kadın girişimcimize; çok geniş ve kapsamlı EY kaynaklarına erişim sunmakla kalmayıp danışmanlık ve mentorluk desteği, network oluşturma ve teknik bilgilerini geliştirme olanağı sağlıyoruz. Aynı zamanda, program 55 ülkeyi kapsayan ve 800'den fazla başarılı kadın girişimciden, ilham veren rol modellerden oluşan küresel bir topluluk yaratıyor. Bu vesileyle, kadın girişimcilere liderlik becerilerinin yanı sıra ihtiyaç duydukları temel alanlarda bilgi ve yeteneklerini geliştirme, güçlü bir girişim ve iletişim ağının parçası olma fırsatı sunuyor. Özellikle kadın girişimcilerin desteklenmesinin Türkiye için önemli bir sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeli sağladığına inanıyoruz. Kadın girişimcileri cesaretlendirmeyi ve büyüme yolunda desteklemeyi hedeflediğimiz bu programla Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimine sağladığımız katkıları da artırmayı hedefliyoruz.

Bu yıl 11. kez gerçekleştirdiğimiz Vergi Maratonu Yarışması ile ise gelecek nesil vergi profesyonellerinin yeteneklerini bugünden keşfetmeyi ve kariyer fırsatlarını tanıtmayı amaçlıyoruz. Katılımcılar için farklı kültürlerle tanışma, vaka analizleri ve mülakatlar ile deneyim kazanma fırsatı sunuyoruz. Yarışmada finale kalan adaylar EY Türkiye’de staj imkânı için değerlendirilmeye devam ediyor. Yarışmamızın kazanan genç yeteneği ise küresel çapta gerçekleşecek “EY Yılın Genç Vergi Profesyoneli (EY Young Tax Professional of the Year)” yarışmasında Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanıyor.

"Kuruluş tarihinin en başarılı yıllarından birini yaşadık"

2023 yılı şirketiniz için nasıl geçti, 2024 yılındaki hedeflerinizi anlatabilir misiniz? Müşterilerinizi bekleyen yenilikler konusunda neler söylemek istersiniz?

EY olarak çalışanlarımız, müşterilerimiz ve toplum için uzun vadeli değer yaratma stratejisiyle hareket ediyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. Haziran ayında sona eren EY mali yılını rekor bir sonuçla tamamladık. Küresel çapta, 2023 mali yılını %14,2 büyümeyle kapatırken yıllık gelirimizi %9,3 artışla 49,4 milyar ABD dolarına yükselttik. Kuruluş tarihinin en başarılı yıllarından birini yaşadık. Tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratma taahhüdüyle önemli iş birliklerine, en son teknolojilere ve en önemlisi çalışanlarımıza sürekli olarak yaptığımız yatırımların sonucunu görmek tarifsiz bir duygu.

İnovasyona ve yapay zekaya sürekli yatırım:

On yılı aşkın süredir yapay zekayı birçok küresel teknoloji çözümüne yerleştirdik. 2021'de bunu 10 milyar ABD doları tutarında üç yıllık bir yatırım planıyla güçlendirdik. 2023 yılında ise bu alanda inovasyon ve teknolojiye 3,6 milyar dolar yatırım yaptık. Bu rakamın 1,4 milyar doları insan yeteneklerini ve yapay zekâyı (AI) bir araya getiren “EY.ai” platformu ve lansmanına ayrıldı. EY.ai, güçlü bir yapay zekâ ekosistemi tarafından desteklenen strateji, operasyon, dönüşüm, risk, denetim ve vergi gibi konularda derin deneyime sahip, öncü EY teknoloji yetkinliklerinden ve yapay zekâ platformundan oluşuyor.

EY.ai platformunu “daha iyi bir çalışma dünyası oluşturma” hedefimiz doğrultusunda, müşterilerimiz ve toplum genelinde güven oluşturmak ve değer yaratmak üzere hayata geçirdik. Çok sayıda veri ve yapay zekâ profesyoneli tarafından güçlendirilen EY.ai, EY ekiplerinin yapay zekâ ile operasyonlarında devrim yaratmayı hedefleyen şirketlere sağlayabileceği tüm bilgi ve içgörü yelpazesinin kilidini açmaya hazırlanıyor. EY.ai, oluşturduğumuz ekosistemde yer alan iş birliği içinde olduğumuz lider firmaların yetenekleri ile yapay zekâ teknolojisinde uzman ekiplerimizi bir araya getirirken, müşterilerimize benzersiz bir hizmet sunmayı amaçlıyor.

Daha iyi bir dünya oluşturma:

EY, sürdürülebilirlik alanında da uluslararası alanda liderliğini koruyor. 2023’te EY İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri (CCaSS), %40'ın üzerinde gelir ile bağımsız analiz firması Verdantix tarafından iklim değişikliği danışmanlığında 1 numara oldu. 2025'te net sıfıra ulaşma hedefinde ilerlemeye devam ediyoruz ve mutlak emisyonları %43'ten fazla azaltmayı başardık.

Küresel çapta yürüttüğümüz kurumsal sorumluluk programı EY Ripples aracılığıyla 2030 yılına kadar 1 milyar hayatı olumlu yönde etkileme yönünde iddialı bir hedef belirledik. Programın başlangıcı olan 2018'den bu yana, 127 milyondan fazla hayata dokunduk. 2023’te ise bu alanda da bir rekora imza atılarak tek bir yılda dokunulan en yüksek rakama ulaşıldı ve 46 milyon hayat olumlu etkilendi. EY olarak, hem daha iyi bir çalışma dünyası hem de sağlıklı bir gezegen için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Fintek Haber

171 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page