top of page

1 Ağustos "Dünya Fintek Günü" kutlanıyor

Bankacılık ve finans alanında pek çok yenilik getiren Cosimo Medici'nin 1464 yılında hayata veda ettiği gün olan 1 Ağustos, Dünya Fintek Günü olarak kutlanıyor. Günümüz bankacılığının mimarı ve ilk bankanın kurucusu olan Floransalı Cosimo Medici, finans dünyasının en büyük ilham kaynakları arasında bulunuyor.

O dönemde devreye alınan yeniliklerle; geleneksel olarak altın ve diğer değerli metaller kullanılarak yapılan ticari işlemler kredi belgeleri, kambiyo senetleri ve nakit para kullanarak gerçekleştirilmeye başlandı. Bu atılım ile birlikte kullanıcılar için finansal işlemler daha güvenli ve kolay hale geldi.


Bankacılık sistemini profesyonel bir yapıya kavuşturan ve finansal istikrarı sağlamak için çeşitli düzenlemeler getiren Cosimo Medici, diğer yandan kredi verme süreçlerini daha şeffaf hale getirerek ekonominin gelişimine katkıda bulundu. Günümüz bankacılığının kurucusu olarak kabul edilen Medici, bankacılıktan finteklere uzanan finansal yolculukta sembol bir isim olarak anılıyor.


"1 Ağustos Dünya Fintek Günü"; bankacılık ve finansal hizmetlerin, teknoloji ve dijitalleşme ile buluşmasının kutlanması anlamına geliyor.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page