top of page

Bankalar, "Ödeme İste" hizmetini hayata geçirmeye başladı

Bankalararası Kart Merkezi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen "Ödeme İste" projesi, bankalar tarafından hayata geçirilmeye başladı. VakıfBank, Garanti BBVA ve Türkiye İş Bankası "Ödeme İste" hizmetini devreye aldığını açıkladı.


Türkiye'nin öncü bankalarından VakıfBank, dijital bankacılık alanındaki yenilikçi adımlarına bir yenisini daha ekledi. VakıfBank, paydaşı olduğu "Ödeme İste" projesini devreye alan ilk bankalardan biri oldu. VakıfBank, bu yenilikçi proje kapsamında, müşterilerine VakıfBank Mobil ve internet bankacılığı aracılığıyla ödeme isteme ve paylaşma işlemlerinden kolay ve hızlı bir şekilde faydalanmalarına imkân sağlıyor.

"Dijital kolaylığı Ödeme İste ile büyüyor"

"Ödeme İste" için açıklamalarda bulunan VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Ferkan Merdan, "Bir kamu bankası olma sorumluluğu ile 69 yıldır müşterilerimizin yanında olan Bankamız, Ödeme İste ile dijital kolaylığını bir adım daha ileriye götürüyor. Çoklu ödeme isteme işlemlerini gerçekleştiren kullanıcılar, aynı zamanda fatura veya kart harcamaları gibi ödemeleri de farklı kişilerle paylaşabiliyor" dedi.

Ödeme işlemlerini kolaylaştıran projenin öneminden bahseden Merdan, sözlerini şöyle tamamladı: "Finans sektöründe dijitalliğin öncülerinden olan VakıfBank, paydaş olduğu proje ile ödemelerin dijital kolaylığında gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Dijitallik, bugünün kolaylığını sağlamaktan ziyade yarının temellerini oluşturmak için önemlidir. Bu yaklaşım ile dijital kolaylaştırır görüşümüzü odağımıza alarak Ödeme İste'yi müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz."

"Ödeme İste" ile müşteri deneyimi ön plana çıkarken işlemler kolaylaşıyor

VakıfBank Mobil ve internet bankacılığı kullanan bireysel ve ticari müşteriler, "Ödeme İste" hizmeti sayesinde güvenli, hızlı ve kullanıcı dostu bir ödeme deneyimi yaşıyor. Proje, müşteriler arasındaki Ödeme isteme akışlarını kolaylaştırarak finansal işlemleri daha erişilebilir kılıyor. VakıfBanklılar, çoklu ödeme isteme işlemlerini VakıfBank Mobil ve internet bankacılığı kanalları üzerinden yaparken, aynı zamanda fatura veya kart harcamaları gibi ödemeleri de farklı kişilerle paylaşabiliyor. Müşteri deneyimini ön planda tutan bir anlayışla hareket eden VakıfBank, müşterilerin günlük finansal işlemlerini daha da basitleştirerek, VakıfBank'ı tercih edenlerin yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyor.

"Ödeme İste" özelliği Garanti BBVA'da

Garanti BBVA, bireysel ve şahıs firması müşterilerinin ödeme işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yürütülen projeyle, "Ödeme İste" özelliğini Garanti BBVA Mobil ve İnternet üzerinden hayata geçirdi. "Ödeme İste" ile müşteriler, bu kanallara giriş yaparak ödeme alma talebi oluşturabiliyor, bekleyen ödeme isteklerini görüntüleyebiliyor ve gelen talepleri kabul ederek para transferini gerçekleştirebiliyor."Ödeme İste, taraflar arasındaki transfer işlemlerini kolaylaştırmak adına hazırlanan, para istemenin yeni ve alternatif bir yolu olarak öne çıkıyor"

Konuyla ilgili olarak görüşlerini paylaşan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Murat Çağrı Süzer; "'Ödeme İste' taraflar arasındaki transfer işlemlerini kolaylaştırmak adına hazırlanan, para istemenin yeni ve alternatif bir yolu olarak öne çıkıyor. Bu özellik sayesinde müşterilerimiz, bekledikleri bir ödeme varsa ya da nakde ihtiyaç duyduklarında, tanıdıklarının Garanti BBVA veya başka bankalarda bulunan hesaplarına para transferi talebinde bulunabiliyor. Tanıdığı kişinin hesap bilgilerini girerek ödeme isteğini başlatıyor ve karşı taraf kabul ettiği takdirde ödeme FAST ile kendilerine iletiliyor. Örneğin harçlık isteme, acil nakit ihtiyacı ya da beklenen ödemeler gibi durumlarda dijital kanallarımızdan kolayca para transferi talep edebiliyorlar. Garanti BBVA olarak, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ürün ve hizmetleri sunmaya devam edeceğiz." dedi.

Ödeme almanın yeni yolu "Ödeme İste" İşCep'te

İş Bankası, müşterilerine ödemelerin kendilerine gönderilmesini beklemeden karşı taraftan talep etmesine olanak sağlayan "Ödeme İste" özelliğini, İşCep'ten kullanıma sundu. Bu özellik ile banka müşterileri, farklı ihtiyaç ya da alacakları için nakit taleplerini, dijital bankacılık kanalından ödeme yapacak tarafa ileterek kolayca ödeme isteyebiliyor. Müşterinin talebi onaylandığı anda para anında hesabına geçiyor.

"Ödeme İste" Nasıl Çalışıyor?

İçeriği ve işleyişi, TCMB tarafından ve Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) altyapısını kullanacak şekilde düzenlenen "Ödeme İste"nin işleyişi temel olarak müşterinin karşı taraftan ödeme talep etmesi, ödeme yapacak tarafın bu talebe yanıt vermesi esasına dayanıyor. Ödemeyi yapacak taraf talebi kabul ettiği anda para, talebi ileten müşterinin hesabına gönderiliyor ve işlem tamamlanıyor. İşCep'te Para Aktar menüsündeki "Ödeme İste" özelliği ile ödeme isteği kolayca iletiliyor. 7 gün 24 saat kullanılabilen özelliğe ilişkin detaylı bilgiye isbank.com.tr'den ulaşılabiliyor.

58 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page