top of page

Bitcoin, yeni haftaya 30.100$ seviyesinde alıcı bularak başladı

"Kripto para piyasası yakın zamanın rekorunu test ettiği volatil bir haftayı geride bıraktı. Hacimlerin genel olarak düşük seyrettiği hafta sonu ise kısmen az miktarda değer kaybeden lider kripto para birimi Bitcoin, 30.000$’ın üzerindeki seyrini koruyor ve yıl başından bu yana en çok kazandıran yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Keza aynı şekilde Ethereum da kritik bir seviye olan 1.850$’ın üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak haftanın ilk gününde gelişmeleri değerlendirdi.Bitcoin için 30.000$ ve Ethereum için 1.850$ bölgeleri kısa vadede oldukça önemli seviyelerdir. Bitcoin dominasyonu bu aşamada yüksek seyretmeye devam ederek altcoinleri nispeten baskı altına almayı sürdürüyor. Önümüzdeki dönemde Bitcoin’de beklenen yükselişte dominasyonunun artış ya da azalış yönünde vereceği karar altcoinler için belirleyici olacaktır.


Öte yandan makro veri açısından FED tutanakları ve istihdam oranlarını karşıladığımız bir haftayı geride bıraktık. ADP özel sektör istihdam oranları bir hayli yüksek gelirken, cuma günü tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında açıklanarak yatırımcıları şaşırttı. Veriler piyasa üzerinde ciddi bir etki oluşturmasa da FED tutanaklarından iki faiz artışı daha gelebilir mesajı Bitcoin’in kısa vadeli yeni 2023 rekorunu denemesini zorlaştırıyor.


Bu haftayı enflasyon haftası olarak da yorumlayabiliriz. Neredeyse tüm majör ülkelerde enflasyon rakamları açıklanacak ancak piyasanın odağı elbette Amerika’da olacak. Çarşamba günü açıklanacak olan manşet enflasyonun %4’den %3,2’ye gerilemesi bekleniyor. Çekirdek enflasyonun ise %5,3’den %5’e gerilemesi yine piyasanın beklentisi. Ancak önümüzdeki aydan sonra enflasyonda baz etkisinin sona erip yeni bir safhaya geçmesi de muhtemel. Bu açıdan yıl sonuna doğru katılaşmış bir enflasyon baskısı ile resesyon sinyalleri alınan bir ekonomi görebiliriz.


Hafta sonu her ne kadar sakin geçse bazı altcoinlerde ciddi alımlar da görüldü. CHESS, AUCTION ve AGLD hafta sonu ön plana çıkan altcoinler olurken hafta bazında TROY, VITE, FIRO ve OCEAN en çok kazandıran kripto paralar olmayı başardılar.


Bitcoin (BTC) Teknik Analiz


İki haftadan uzun süredir yatay yükselen bir kanal içerisinde hareketlilik gösteren Bitcoin, 2023 yılı en yüksek seviyesini görmesinin ardından gördüğü düşüşle birlikte tekrar 31.000$ seviyesinin üzerinde fiyatlanamadı. Bununla birlikte yeni haftaya 30.100$ seviyelerinden başlayarak alıcı buluyor. Yeni haftada yoğun veri akışı bulunmamakla birlikte önemli bir veri olan ABD enflasyon verisi hafta ortasında hareketliliğe neden olabilir.


Bitcoin için olası aşağı yönlü hareketliliğin devamında 29.950$ ve 29.350$ seviyeleri ilk destek noktaları diyebiliriz. Bu seviyelerin kırılması ve altında günlük kapanışlar yapması halinde 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 29.990$ seviyelerine kadar bir geri çekilme beraberinde gelebilir. Olası yukarı yönlü bir harekette ise yükselen kanalın orta bandı olan 30.800$ seviyesinin direnç olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde bir sonraki direnç noktası ise ilk olarak 30.600$ ardından da 2023 yılında test ettiği en yüksek seviye olan 31.500$ seviyeleri olabilir.


Ethereum (ETH) Teknik Analiz


Ethereum, geçtiğimiz hafta Bitcoin’e nazaran daha negatif performans göstermesiyle birlikte yeni haftaya 1.858$ seviyelerinde başladı. Yükselen kanalın alt bandını test eden Ethereum aynı zamanda 50 günlük hareketli ortalama seviyesinden de destek almış gözüküyor.


Ethereum için olası yukarı yönlü bir harekette 1.885$ seviyesinin direnç olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde kanalın orta bandı olan 1.915$ seviyesini test etmesi beklenebilir.


Olası aşağı yönlü bir hareketlilikte ise kanalın alt bandı ve 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1.849$ seviyesi tekrar test edilebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise 1.825$ ardından da 1.806$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page