top of page

Boğaziçi Ventures, 50. yatırımını Retter ile yapay zekaya yaptı

Sunucusuz nesne yönelimli bulut teknolojileri geliştiren Retter.io, Boğaziçi Ventures ve Inveo Ventures katılımıyla 1,5 milyon dolar yatırım aldı. Boğaziçi Ventures, Retter yatırımı ile birlikte toplam portföy şirketi sayısını 50'ye çıkarttığını açıkladı.Kurucularının teknoloji alanındaki derin deneyimleri ve sahip olduğu geniş uluslararası ağıyla, ülkemizdeki yenilikçi, küresel büyüme potansiyeli yüksek teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapan, bünyesinde BV Global, BV Growth, Sinerji, Joygame Pre-IPO, Liquidity Trading Pre-IPO gibi birçok yatırım fonunu bulunduran Boğaziçi Ventures, 2024 yılındaki ilk ve 50. yatırımını perakende teknolojileri alanında faaliyet gösteren ve IaaS (Infrastructure as a Service) çözümleri geliştiren Retter’a yaptığını duyurdu. 1,5 milyon dolarlık yatırım turu Boğaziçi Ventures liderliğinde gerçekleşti. Bu yatırım turuna Inveo Ventures’ın yanı sıra melek yatırımcılar katılım sağladı.

Barış Özistek: "Retter’in uluslararası ölçeklenmesi Boğaziçi Ventures’ın yatırım tezi ile mükemmel örtüşmektedir"

Boğaziçi Ventures Yönetici Ortağı ve CEO’su Barış Özistek, "Portföyünde oyun, fintek, perakende teknolojileri, SaaS teknolojileri, dijital sağlık, İK ve eğitim teknolojileri alanlarında da yatırımları bulunan BV Growth (BVG) fonumuz ile ölçeklenebilir ve uluslararası pazarlarda hızla büyüme gösterebilecek ileri aşamadaki girişimlere odaklanıyoruz. Geleceğin önde gelen oyuncuları olmaya aday, yapısal değişim vaat eden yenilikçi projelere yatırım yapma vizyonumuz dahilinde Boğaziçi Ventures olarak 50. yatırımımızı 'disruptive teknolojilerinin' en önde gelenlerinden olan Yapay Zeka ile elektronik ticaret alanında fark yaratan, Retter’a yaptık. Merkezinde yapay zekayı konumlandıran çözümleriyle Türkiye'de doğup global pazarlara açılmış olan Retter’in uluslararası ölçeklenmesi Boğaziçi Ventures’ın yatırım tezi ile mükemmel örtüşmektedir."

"Retter’ın sektörün önemli oyuncularından biri olacağına inanıyoruz"

Barış Özistek, sözlerine şöyle devam etti: "Artan dijitalleşme eğilimiyle birlikte e-ticaret pazarı daha hızlı büyümeye başlarken, şirketlerin dijital dünyaya hızlı uyum sağlama zorunluluğu ortaya çıktı. Retter, yapay zeka alanında gördüğümüz bu fırsatı değerlendirerek şirketlerin dönüşüme daha hızlı ayak uydurmasını sağlamayı desteklerken, maliyet avantajı elde etmelerine de olanak sağlıyor. Bu nedenle Retter’ın sektörün önemli oyuncularından biri olacağına inanıyoruz. Özellikle çok başarılı bir ekibe sahip olan Retter’ın bu yatırım turuyla birlikte tüm stratejik büyüme planlarını başarıyla hayata geçirme fırsatını yakalıyor. Boğaziçi Ventures kurulduğu günden bu yana kritik noktalardaki sorunlara çözüm sunan ve operasyonel süreçlerde yarattığı katma değer ile fayda üreten teknoloji girişimlerini destekleme vizyonunu sürdürüyor. Portföyümüze katılan ve yapay zeka alanında gerçekleştirmiş olduğumuz 50. yatırımımız Retter’ın, başarılı ekibi, ürünü ve bizim Boğaziçi Ventures olarak her zaman en büyük katma değerimizin maddi destekten bile öncelikli gördüğümüz deneyim aktarımı ve mentorluğumuz ile hedeflediği başarıya çok hızlı ulaşacağına eminiz."

Retter, perakende teknolojileri alanında 2021 yılında faaliyetlerine başladı

Retter, Baran Baygan, Emre Öget ve Ömer Babaoğlu liderliğinde perakende teknolojileri alanında 2021 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Boğaziçi Ventures önderliğinde gerçekleşen yatırım turunda Inveo Ventures ve melek yatırımcılar ile birlikte toplamda 1.5M dolar değerinde yatırım alan Retter, AWS üzerine inşa edilmiş işletim sistemi ile işletmelere 10 kat daha hızlı geliştirme yapabilecekleri bir platform sağlıyor. Starbucks, Unilever, Emirates, Doğuş Grubu ve Koç Grubu gibi büyük markalara açık kaynak kodlu hazır cüzdanlar, promosyon sistemleri, sadakat sistemleri ve hızlı teslimat sistemleri sunan Retter, işletmelerin zaman ve maliyet tasarrufu elde etmesini sağlıyor.

Baran Baygan: "Sektördeki pozisyonumuzu güçlendirmeyi, ürün ve çözümlerimizi daha geniş kitlelere sunmayı hedefliyoruz"

Retter.io'nun kurucusu Baran Baygan, yatırım sürecini ve planlarını şu sözlerle aktarıyor: "Retter olarak, sektördeki yeniliklere öncülük etmeye devam etmek için bu ilk tur yatırımımızı stratejik bir şekilde kullanacağız. Bu yatırım, ürünlerimizi olgunlaştırma, üretken yapay zekayı (GenAI) ürünlerimizin destekçisi konumundan daha merkezi bir konuma taşıma, multi-cloud desteği ve satış-pazarlama kaslarımızı genişleterek, MENA bölgesi başta olmak üzere uluslararası pazarlarda büyümemize büyük bir ivme kazandıracak. Amacımız, çalıştığımız kurumların maliyet optimizasyonlarını arttırarak, dijital dönüşüm süreçlerindeki yatırımlarını daha hızlı ve değerli sonuçlar alabilecek şekilde dönüştürmek. Boğaziçi Ventures ve Inveo öncülüğündeki bu yatırım ile sektördeki pozisyonumuzu güçlendirmeyi, ürün ve çözümlerimizi daha geniş kitlelere sunmayı hedefliyoruz."

Haluk Nişli: "Retter.io’nun portföyümüze katılan 8. girişim olmasından ötürü mutluluk duyuyoruz"

Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım ortaklığında kurulu bir CVC yapılanması olan Inveo Ventures’ın Genel Müdürü Haluk Nişli, "Gerçekleştirdiğimiz tüm yatırımlarımızda özellikle bulunduğu pazar ve bölge ile sınırlı kalmayan, sınır ötesi uluslararası pazarlarda yıkıcı etki yaratma potansiyeli olan teknoloji girişimleri olmalarına dikkat ediyoruz. Bu bakış açımız doğrultusunda Retter.io’nun da sadece ekibi ve teknolojisi ile değil, vizyonuyla da bizim tezimize tam olarak uygunluk gösterdiğini söyleyebilirim. Teknolojisi ve büyük ölçekli müşteri portföyü ile de bizleri oldukça etkileyen Retter.io’nun portföyümüze katılan 8. girişim olmasından ötürü mutluluk duyuyoruz. Bundan sonraki süreçte Retter.io ekibini global pazarlarda desteklemeye, vizyonları doğrultusunda yazmak istedikleri başarı hikayesinde yanlarında yer almaya çalışıyor olacağız. Retter.io ekibi nezdinde tüm katılımcılar için hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde yatırım turuna dair görüşlerini ifade etti.


46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page