top of page

BtcTurk Kripto'dan, Bitcoin Teknik Dokümanı'nın 15. yılı için özel video

BtcTurk Kripto; dünyanın parayı yeniden tanımlamasına yol açan Bitcoin'in, Teknik Dokümanı'nın (Bitcoin White Paper) 15. yılı nedeniyle özel bir video hazırladı. Videoda, teknik dokümanın ortaya çıkışına zemin hazırlayan finansal krizler hatırlatılıyor ve sorunlara alternatif olarak ortaya çıkan merkeziyetsiz çözüm anlatılıyor.Günümüzde finansal ekosistemi yeniden şekillendiren Bitcoin, 31 Ekim 2008 tarihinde, Satoshi Nakamoto rumuzuyla Kriptografi Yazışma Grubu isimli bir e-posta grubunda yayınlanan "Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi" başlıklı bir White Paper (teknik doküman) ile ortaya çıktı. Satoshi Nakamoto, tamamen eşler arasında ve bir başkasına güvenmeyi gerektirmeyen bir ödeme yöntemi üzerinde çalıştığını belirterek yolladığı bu e-posta ile dünya finans sistemine alternatif bir ödeme yöntemi oluşturmanın en büyük adımını atmış oldu.

BtcTurk Kripto, bu özel günün 15. yıl dönümü için özel bir video hazırladı. Videoda, Bitcoin’in ortaya çıkışına neden olan küresel gelişmelere değiniliyor ve 2008 yılında dünyanın büyük bir finansal krizle karşı karşıya kaldığı hatırlatılıyor. Finans dünyasında bu dönemde yenilik arayışına dikkat çekilen filmde, sorunlara alternatif bir çözüm olarak 31 Ekim 2008’de merkeziyetsizliği ve bireyi özgürleştirmeyi gündeme getiren Bitcoin White Paper’ın yayınlanışı aktarıyor.

Bitcoin ve kriptopara dünyasının doğuşuna ilişkin hafızaları tazelemeyi amaçlayan bu film şu linkten izlenebilir: https://www.youtube.com/watch?v=ZI4BIpAjvB0

Bitcoin White Paper’a ise şu linkten ulaşılabilir: https://cdn.btcturk.com/bitcoinTR.pdf


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page