top of page

Eda Uluca Özcan: "Çalışanların mutluluk endeksini yükselteceğiz"

Pluxee Türkiye’nin ana sponsorluğunda Uluslararası İnsan, Kültür ve Yönetim Zirvesi GLOBAL HR SUMMIT 2024; “Değişime Öncü Ol” teması ile gerçekleşti. 5-6 Haziran tarihlerinde düzenlenen, İnsan ve Kültür Yönetimi'nin en kritik konularının yerli yabancı insan kaynakları profesyonelleri tarafından ele alındığı zirvenin açılışını Pluxee Türkiye CEO’su Eda Ulucan Özcan gerçekleştirdi.Pluxee Türkiye CEO'su Eda Uluca Özcan'ın, etkinlikte yaptığı konuşmada son dönemde değişen çalışma dünyasını, gelişen teknolojilerin çalışan mutluluğu ve bağlılığı üzerindeki etkilerini CEO perspektifinden katılımcılarla paylaştığı belirtildi. Yapılan açıklamada, Pluxee Türkiye CHRO’su Feride Düzduran Gündüz'ün ise çalışan yan haklarının dönüşümünü insan kaynağı perspektifinden ele aldığı ifade edildi.


Çalışanların stres seviyesi arttıkça bağlılıkları azalıyor


Konuşmasında insan kaynakları liderlerinin şirket stratejilerinin hayata geçirilmesinde büyük rolü olduğunu ve gelecekte bu rolün daha da önem kazanacağını belirten Pluxee Türkiye CEO’su Eda Uluca Özcan, şunları söyledi:


Günümüzde insan kaynakları departmanlarında yetkinlikler en üst seviyede. Artık sadece işini yapan değil teknolojiyi kullanarak ve iş birlikleriyle işe anlam katan, şirket içinde orkestrasyon yapan bir insan kaynakları dönemindeyiz. Dolayısıyla İK’nın ajandası da İK’dan beklentiler de yoğun. Konuya çalışanların perspektifinden baktığımızda da dünya genelinde yapılan tüm araştırmalar son dönemde stres seviyesinin arttığını gösteriyor. Gallup’un araştırmasına göre dünya genelindeki ortalama stres seviyesi %44, çalışan bağlılığı ise %23. Stres seviyesi arttıkça bağlılığın düştüğünü görüyoruz. Türkiye’de ise 2023 yılında çalışanların stres seviyesi %68, çalışan bağlılığı da %14 seviyelerinde. Bu senaryoda bizlere düşen görev ise Türkiye’de çalışanların stres seviyelerini azaltacak uygulamalarla bağlılık endeksini yukarıya çekmek olmalı.”


Başarının sırrı hem mutlu hem bağlı çalışanlarda


Mutlu çalışanlar her zaman bağlı çalışanlar mıdır sorusu üzerinde düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Eda Uluca Özcan, “Mutlu çalışan ve bağlı çalışan kavramlarının birbiriyle nasıl ilintili olduğunu bilmemiz çok önemli. Çalışan bağlılığını etkileyen dört unsur var. Çalışanın işinde bir amacının olması, işin getirdiği sorumluluklarının net olması, işinde kendini geliştirebiliyor olması ve işinde tüm potansiyelini ortaya koyabiliyor olması. Bunlar bağlılık unsurları iken mutluluk unsurları da işinde güven, seçme özgürlüğü, pozitif enerji ve takdir edilme olarak ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bizler çalışanlarımızdan maksimum verim almak istiyorsak sadece bağlı çalışanlar değil hem bağlı hem mutlu çalışanlara odaklanmamız gerekiyor.” dedi.


Pluxee markasıyla çalışan dünyasına yepyeni bir bakış açısı getirmeye odaklandıklarını anlatan Eda Uluca ÖzcanÇalışan dünyasının büyük değişimler yaşadığı günümüzde, ihtiyaçlara daha iyi karşılık verebilmek için kimliğimizi ve ürün ve fırsatlarımızı dönüştürme kararı aldık. Bir çalışan deneyimi platformuna dönüşme vizyonu ile artık tüm dünyadaki faaliyetlerimize Pluxee olarak devam ediyoruz. Pluxee ile ürün ve hizmetlerimizin kapsamını yemek ve gıdanın yanı sıra kültür, hediye, sağlık ve mobilite gibi çalışanların hayatlarına değer katacak şekilde genişletiyoruz. Aynı zamanda sunduğumuz tüm bu hizmetleri tek bir dijital platform aracılığıyla çalışanlara daha fazla değer katmak için tasarlıyoruz.” dedi.Dijitalleşme, küreselleşme ve sosyo-ekonomik değişimlerle sürekli bir dönüşüm içinde olan iş hayatında çalışanların beklenti ve ihtiyaçlarının da değiştiğini vurgulayan Pluxee Türkiye CHRO’su Feride Düzduran Gündüz, “Günümüz koşullarında çalışanların ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış, kişiselleştirilmiş çalışan deneyimi her zamankinden daha çok ön plana çıkıyor. Artık şirketlerin çalışanlardan nasıl daha fazla fayda elde edeceğinden ziyade çalışanların şirketlerinden nasıl fayda sağladığının öneminin arttığı bir dönemdeyiz. Bu gelişmeler, insan kaynakları profesyonelleri olarak bizim de çalışan yan haklarının optimizasyonu konusuna daha fazla kafa yormamızı gerektiriyor." dedi.


"%85’i işlerinden memnun değil, 2023’te iş değiştirme oranı %25 oranında artmış"


Feride Düzduran Gündüz, şöyle devam etti: "Global araştırmalar çalışanların %82’sinin artık sadece bir çalışan olarak görülmek değil bir insan olarak ele alınmak istediğini ortaya koyuyor. %85’i işlerinden memnun değil. 2023’te iş değiştirme oranı %25 oranında artmış."


“Yan haklar, çalışanların %60'ı için işte kalma sebebi”


Feride Düzduran Gündüz, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Çalışanların %52’si esnek çalışma modellerinin, %60’ı da yan hakların şirkette kalma konusunda etkili olduğunu söylüyor. Yan haklar paketine yatırım yapan şirketlerin çalışanları %30 daha fazla işlerinden memnun. Tüm bunlar bize insan kaynakları politikalarımızı şeffaflıkla yönetmemiz ve çalışanların ihtiyaçlarını bütünsel olarak ele almamız gerektiğini ifade ediyor. Doğru ve ihtiyaca göre belirlenmiş yan haklar, çalışanların fiziksel ve zihinsel sağlığını desteklerken çalışan mutluluğuna önemli ölçüde katkı sağlıyor. Kapsamlı ve kişiselleştirilmiş yan haklar olumlu bir çalışma ortamına katkıda bulunarak çalışanların moral, motivasyonunu yükseltiyor ve sadakati artırıyor. Değer verildiğini ve desteklendiğini hisseden çalışanların 'işe katılma ve üretken olma' olasılıkları bir o kadar yükseliyor.” dedi.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page