top of page

Finans Sektörünü Dönüştüren Ödeme Trendleri

Güncelleme tarihi: 11 Mar

Son yıllarda hızlanan dijital dönüşüm, iş dünyasındaki ödeme sistemlerine de yansıdı. Ödeme ortamında gerçekleşen dijital dönüşüm ivmeyi artırarak finansal hizmetler sektörünü kökten değiştirdi. Gelişmekte olan ödeme trendleri hem tüketicilerin hem de perakendecilerin etkileşim kurmasına yardımcı olurken, finansal itici güç konumuna da yerleşti. Trendleri ve dönüşümleri uygulayan STK’ların başında gelen EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği de iş dünyası için dijital ödeme trendlerini üyeleri için masaya yatırdı.


“Yeni Nesil Finans ve Ödeme Sistemleri” başlıklı seminerde geleneksel finansal alışkanlıklarının yanı sıra, dijital dönüşümün getirdiği yenilikler, yapay zeka destekli çözümler, ödeme otomasyonları, tahsilat yöntemleri, blokzincir teknolojisi, global tahsilat çözümleri ve mobil ödemeler gibi alanlardaki ilerlemeleri ele alan kurum, alanın uzmanlarını ağırladı.

Yeni nesil konular

Günümüzde finans ve ödeme sistemleri, teknolojinin hızlı ilerleyişiyle birlikte büyük değişimler yaşamakta. Bu değişim, hem bireylerin hem de işletmelerin günlük yaşamını derinden etkileyerek, yeni beklentiler ve gereksinimleri de beraberinde getirmekte. “Yeni Nesil Finans ve Ödeme Sistemleri” başlıklı seminerde geleneksel finansal alışkanlıkların yanı sıra, dijital dönüşümün getirdiği yenilikler, yapay zeka destekli çözümler, ödeme otomasyonları, tahsilat yöntemleri, blokzincir teknolojisi, global tahsilat çözümleri ve mobil ödemeler gibi alanlardaki ilerlemeleri ele alındı.

Finans ve ödeme sistemlerindeki bu dönüşümün, iş dünyasını ve bireyleri nasıl etkilediğini anlamak ve bu değişime uyum sağlama konusunda fikir vermek üzere Figopara CTO Arman Eker, Ödüyo CMO Emrah Adaş, Company Global CEO Egemen Antmen ve Sipay Satış Direktörü Kaan Güzel’in konuşmacı olduğu etkinlikte, EGİAD üyesi ve VeriTeknik Bilişim CISO Merve Topraklı da moderatör oldu. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren EGİAD Başkan Vekili Arda Yılmaz, pandemi sonrası dijitalleşmenin hız kazanmasıyla ödeme sistem ve trendlerinin hızla değiştiğini hatırlatarak, “Bugün finansal teknolojilerin ve ödeme sistemlerinin geleceğini değerlendireceğiz” dedi.

"Öncü olan firmalar bize ışık tutacak"

EGİAD olarak “Gelecek” Başlığı ile, dijitalleşen dünyanın getirdiği ve iş hayatına yansıyan tüm gelişmeleri ele aldıklarına dikkat çeken Yılmaz, “Yapay zeka, metaverse, arttırılmış gerçeklik, sanal fabrika, dijital ikiz gibi pek çok konuda seminer ve bilgilendirme toplantısı düzenledik ve konusunda uzman kişilerle bir araya gelerek bilgi ve farkındalığımızı arttırmaya yönelik etkinlikler gerçekleştirmeye devam ettik. Bildiğiniz gibi, bu etkinliklerin en sonuncusu ve en kapsamlılarından biri, 13 Şubat tarihinde İzQ İnovasyon Merkezinde tüm gün süren EGİAD- ESİAD Dijital Dönüşüm Zirvesi oldu. Zirvede özellikle sanayi sektöründe yaşanan dijital dönüşümü ve iyi uygulama örneklerini ele aldık. Bugün ise geleneksel finans sistemlerinin karşılaştığı sorunlara çözüm sunan, ödeme otomasyonlarından blockchain teknolojisine kadar geniş bir yelpazede sundukları çözümlerle sektörde öncü olan firmalar bize ışık tutacak” dedi.

"Finans ve ödeme sistemleri, bu dijital dönüşümün en önemli alanlarından biri"

Günümüzde iş dünyasının, hızla dijitalleşen bir çağda büyük değişimler yaşadığını hatırlatan Yılmaz, “Finans ve ödeme sistemleri, bu dijital dönüşümün en önemli alanlarından biri. Gelişen teknoloji, geleneksel finansal iş modellerini kökten değiştirirken, yeni fırsatlar ve zorluklar da ortaya çıkıyor. Finans sektörü sürekli olarak yenilikçi teknolojilerle dönüşürken bu alandaki gelişmeler, kullanıcıların finansal hizmetlere erişimini kolaylaştırıyor, aynı zamanda sektörde büyük bir rekabeti de beraberinde getiriyor. Online bankacılık ile başlayan süreçte, giderek gelişen mobil ödeme çözümleri ve dijital cüzdanlar, kripto paraların ortaya çıkışı ile blokchain teknolojisi, bireysel yatırımcılara yönelik robo danışmanlar, yapay zekâ ve büyük veri analitiği gibi teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, finans sektöründe veri analizi, risk yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi ve dolandırıcılık tespiti gibi alanlarda önemli yenilikler yaşanmakta" dedi.


"Dijital dönüşüm, iş dünyasındaki ödeme sistemlerine de yansıdı"

Günümüzde finans ve ödeme sistemlerinin teknolojinin hızlı ilerleyişiyle birlikte büyük değişimler yaşadığını vurgulayan Ödüyo Genel Müdür Yardımcısı Emrah Adaş, "Bu değişim, hem bireylerin hem de işletmelerin günlük yaşamını derinden etkileyerek, yeni beklentiler ve gereksinimleri de beraberinde getiriyor. Son yıllarda hızlanan dijital dönüşüm iş dünyasındaki ödeme sistemlerine de yansıdı. Ödeme ortamında gerçekleşen dijital dönüşüm ivmeyi arttırarak finansal hizmetler sektörünü kökten değiştirdi. 2024 stratejik bir finansal yol haritası belirleme ve uygulama açısından kritik bir dönem olacak. Dijital dönüşüm, şeffaflık ve maliyet etkinliği konularında 2024'te şirketlerin yapmaları gereken en önemli hamle dijitalleşme olmalı" dedi.

Neler konuşuldu?

Etkinlikte; Figopara’nın yenilikçi finansal hizmetleri, Ödüyo’nun tahsilat yöntemlerindeki dönüşümü, Sipay’ın sürdürülebilir finans teknolojilerine olan katkıları, Company Global’ın uluslararası pazarlarda yeni nesil ödeme sistemleri ile rekabeti, ihracat ve tahsilat uygulamalarındaki etkinlik gibi birçok önemli konu konuşuldu. Finansal teknolojilerin geleceğini şekillendirmede önemli bir rol üstlendiği belirtilirken, işletmelerin bu yeniliklerden faydalanabileceği ifade edildi.

37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page