top of page

Finansal teknoloji sektöründe siber güvenliğin önemi artıyor

Ödüyo Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Erman Yapıcı, gelişen teknolojiyle beraber siber güvenlik risklerinin her zaman varlığını koruyacağını ve finansal teknoloji sektöründe siber güvenliğin giderek daha önemli hale geldiğini vurguladı.


Finans sektörünün dijitalleşme ve teknolojik yeniliklerle birlikte gelişmekte olan bir sektör olduğunun altını çizen Ödüyo Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Erman Yapıcı, “Ancak bu gelişmelerle birlikte siber güvenlik riskleri de artıyor. Son zamanlarda finansal teknoloji firmaları ve finans kurumları, siber saldırılara karşı daha etkili önlemler almak ve müşteri bilgilerini korumak için çeşitli adımlar atmaya başladı. Bu gelişmeler, finansal teknoloji sektöründe siber güvenliğin giderek daha önemli hale geldiğini ve sektörün bu konuda sürekli olarak yeni çözümler aradığını gösteriyor. Ancak, siber güvenlik riskleri her zaman varlığını koruyacak ve finansal teknoloji şirketleri sürekli olarak güvenlik önlemlerini güncellemek ve geliştirmek zorunda olacak. Finansal teknolojilerin siber güvenlikle ilgili olarak gelecekte nasıl gelişeceğini ve nasıl daha güvenli bir ortam sağlanabileceğini görmek için bu alandaki yenilikleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Yapay zeka ve makine öğrenimi güvenlikte yükseliyor”

Finansal teknolojilerde siber güvenlikle ilgili son gelişmelerden de bahseden Yapıcı, “Yapay zeka ve makine öğrenimi güvenlikte yükseliyor. Finansal teknoloji firmaları, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojileri kullanarak siber güvenlikte daha akıllı ve hızlı tepkiler verebiliyor. Bloklama Teknolojisi (Blockchain) de güvenliği artırıyor. Blok zinciri teknolojisi, finansal işlemlerin güvenliğini artırmak için kullanılan bir diğer önemli araç olarak öne çıkıyor. Merkezi olmayan yapısı ve şifreleme teknikleri sayesinde, blok zinciri finansal verilerin güvenliğini sağlarken, veri manipülasyonunu önlüyor. Bir diğer gelişme de biometrik kimlik doğrulama sistemleri. Finansal teknoloji şirketleri, geleneksel parola tabanlı kimlik doğrulama sistemlerini biyometrik teknolojilerle değiştirerek güvenliği artırıyor. Parmak izi, yüz tanıma ve ses tanıma gibi biyometrik özellikler, kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için kullanılıyor. Daha güçlü veri şifreleme yöntemleri ve bilinçlendirme ve eğitim kampanyaları da diğer gelişmeler arasında önemli adımlar olarak yerini aldı. Ödüyo olarak yapay zeka ile beraber sisteme işletmelerin iş yapış şeklinizi öğretiyoruz. Bu iş yapış şekline göre de işletmenin düzenini arka tarafta otomatize ediyor oluyoruz. Doğal olarak da bu teknolojileri kullanarak inanılmaz bir konfor alanı sağlıyoruz. Artık hepimizin ortak noktada buluşacağı bir yere doğru gidiyoruz. Çünkü ödeme kuruluşları evriliyor, bankalar da para kuruluşuna doğru evriliyor. Teknoloji şirketleri de para kuruluşları da hepimiz ortak noktada buluşuyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.


27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page