top of page

Fintek şirketi Rapyd, PayU GPO'yu 610 milyon dolara satın aldı

Ödeme ve fintek çözümleri sunan Rapyd, PayU'nun küresel ödeme organizasyonu PayU GPO'yu (Global Payment Organisation) 610 milyon dolara satın aldığını duyurdu. Rapyd satın almayla; Latin Amerika, Orta ve Doğu Avrupa pazarını genişletirken, anlaşmada PayU'nun Hindistan, Türkiye ve Güneydoğu Asya operasyonları yer almadı.

Dünya çapında 30'dan fazla ülkede faaliyet gösteren, hem kurumsal hem de KOBİ segmentlerine yönelik ödeme çözümleri sunan PayU GPO, Londra merkezli Rapyd tarafından 610 milyon dolara satın alındı. Orta ve Doğu Avrupa ile Latin Amerika pazarlarında genişlemeyi kapsayan satın almayla, Rapyd'in global fintek lideri konumunu daha sağlamlaştı.


Satın alma hakkında konuşan Rapyd CEO'su ve Kurucu Ortağı Arik Shtilman, "Cesur bir yapı oluşturma misyonuyla hareket eden Rapyd'in global genişlemesi, 2023'te yaklaşık yüzde 100'lük bir büyüme oranıyla hız kesmeden devam ediyor. Hem organik büyüme çalışmalarımız hem de satın almalarla, dünyadaki en büyük entegre küresel finteklerden biri olarak konumlandırıyoruz." dedi.


"PayU GPO ekibinin bu yolculukta bize katılmasından dolayı çok heyecanlıyız"


Shtilman şöyle devam etti: "PayU GPO ile sinerjimiz, daha zengin bir teknoloji birikimini, genişletilmiş coğrafi lisanslamayı ve birleşik ticari portföylerimiz için daha geniş pazar erişimini içeriyor. Dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin küresel ticareti özgürleşmesine yardımcı oluyoruz. PayU GPO ekibinin bu yolculukta bize katılmasından dolayı çok heyecanlıyız."


PayU İcra Kurulu Başkanı Laurent le Moal ise “Sunduğumuz çözümleri genişletebilen ve artan ihtiyaçları karşılayabilen Rapyd gibi vizyoner bir şirketle çalışmak bizim için son derece önemliydi. Ekibimiz, nihai küresel ödeme platformunu oluşturmak için Rapyd'e katılmayı dört gözle bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.


PayU GPO'nun satın alınması, Rapyd'in küresel erişimini genişletirken; e-ticaret, lojistik ve ulaşım dahil olmak üzere önemli dikey pazarlardaki konumunu güçlendirecek. Ayrıca, dünya çapında işletmelerin kullanımına sunulan kapsamlı uluslararası ödemeleri ve ticaret teknolojilerinden bazılarıyla yeni uygulamalar başlatmayı da kolaylaştıracak.


Yapılan açıklamada işlemin tamamlanmasının, çeşitli ülkelerde düzenleyici onayların alınmasına tabi olduğu belirtildi.

Rapyd, PayU GPO ile güçlerini birleştirerek şu özellikleri kazanıyor:

  • 100'den fazla ülkede işlem

  • Dünya çapında 250.000'den fazla ticari müşteri

  • Rapyd Global Payments Network'ün 18 ödeme merkezi tarafından desteklenen 1.200'den fazla ödeme yöntemine genişletilmesi

  • Lisanslı veya düzenlemeye tabi 41 ülke

  • Adidas, Google, Ikea, Meta, Netflix, Rappi ve Uber dahil olmak üzere Tier 1 kurumsal müşteri portföyü

  • Entegre yazılım satıcıları (ISV'ler), bağımsız satış kuruluşları (ISO'lar) ve ödeme kolaylaştırıcıları (PayFacs) dahil olmak üzere KOBİ'lere ulaşan iş ortağı kanalları

  • Dünya çapında 22 ofiste çalışan ve 50'den fazla ulusu temsil eden 1.700 kişilik küresel iş gücü

Fintek Haber


33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page