top of page

Hepsiburada CEO'su Nilhan Onal Gökçetekin, HBR Türkiye Business Summit'te konuştu

Harvard Business Review Türkiye tarafından düzenlenen "HBR Türkiye Business Summit 2023", iş dünyasının farklı alanlarındaki dönüşümleri ve gelecek stratejilerini ele almak üzere sektör liderlerini ve uzmanları bir araya getiriyor. 20-21 Kasım 2023 tarihlerinde online olarak düzenlenen etkinlik, son on yılda iş dünyasında yaşanan paradigma değişikliklerine odaklanarak, çoklu kutuplar, rakipler ve krizlerle şekillenen yeni bir dönemi tartışmaya açıyor. Dünyadan ve Türkiye'den çeşitli konuşmacıların, iş dünyasının önemli konularını ele aldığı etkinliğin liderler oturumunda Hepsiburada CEO'su Nilhan Onal Gökçetekin de bir konuşma yaptı.


"Yapılan regülasyonlarla Türkiye'de e-ticaret sektörü yüzde 150 büyüdü"

Hepsiburada CEO'su Nilhan Onal Gökçetekin, liderler oturumunda Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan'ın sorularını cevapladı. Günümüzde ticaretin kalbinin e-ticaret olduğunu belirten Nilhan Onal Gökçetekin, müşterilere sunulan iyi deneyimler ve avantajlarla sektörün istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi. Gökçetekin sözlerine şöyle devam etti: "Yapılan regülasyonlar sayesinde Türkiye'de e-ticaret sektörü yüzde 150 büyüdü. Burası herkesin kazandığı bir ortam. Satıcılarımız çok küçük yatırımlarla kendi markalarını yaratabiliyor. Hepsiburada'da 100 bin satıcımız var, özellikle kadın girişimcileri desteklemeyi önemsiyoruz."

"12,5 milyon ayrı müşterimiz var, 300 milyondan fazla ziyaret alıyoruz"

Online alışverişte deneyimin önemine değinen Hepsiburada CEO'su Nilhan Onal Gökçetekin, Hepsiburada'nın sektöre deneyim tasarımı alanında da öncülük yaptığını belirterek şunları söyledi: "Hepsiburada olarak, 1.000'e yakın mühendisimizle sürekli çalışarak kullanıcılarımızın alışveriş deneyimini geliştiriyoruz. 200 milyon tekil ürün yönetiyoruz. Böyle bir yapıda deneyimin de mükemmel olması hedefiyle; ekiplerimizin çabası ve yapay zekânın katkısıyla yenilikler yapıyor, kendimizle yarışıyoruz. Sürekli inovasyon getirerek müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışıyoruz. 12,5 milyon ayrı kullanıcımız var. 300 milyondan fazla ziyaret alıyoruz."

Hepsiburada'nın iş modelinde yaptığı değişimlerle ilgili de bilgiler veren Nilhan Onal Gökçetekin, şu ifadeleri kullandı:

"Online alışveriş sektörünün hızlı büyümesinde teslimat sürecinin iyileştirilmesi çok önemliydi. Hepsijet'i bu içgörüyle kurduk. 81 ilde hizmet verebiliyoruz. Deneyimin bir başka önemli unsuru olan ödeme çözümleri tarafında Hepsipay'i hayata geçirdik. Ayrıca kredi kartı kullanmak istemeyenlere 'Hepsiburada limit' hizmetini de veriyoruz. Kullanıcılarımız Hepsiburada limitleriyle alışverişlerini taksitlere bölebiliyor. Geliştirdiğimiz bu özellikleri, iş ortaklarımızın da kullanımına sunuyoruz. Tüm bunları iyi reklam çözümleriyle bütünleştirerek başarıya ulaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz Efsane Cuma dönemine de çok iyi hazırlandık. Bu dönemde en iyi performansı yakayalayak, ülkemizin ekonomisine katkı vermek istiyoruz."

Haber: Fintek Haber

37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page