top of page

Netahsilat ile ikinci çeyrekte yaklaşık 3 milyon adet işlem ve 63,2 milyar TL tahsilat yapıldı

Finrota çatısı altında hizmet veren Türkiye'nin en büyük B2B online tahsilat platformu Netahsilat'ın 2023 yılının ikinci çeyreğine ait verileri açıklandı. Netahsilat ekosisteminde, 2023'ün ikinci çeyreği boyunca yaklaşık 3 milyon adet işlem yapılırken, 63,2 milyar TL tahsilat gerçekleşti.

Online tahsilat pazarının öncüsü Netahsilat, 2023'te büyümeye devam ediyor. İnovatif çözümlerle farklı sektörlerdeki iş ortaklarının hayatını kolaylaştıran Netahsilat'ın aracılığı ile yılın ikinci çeyreğinde toplam işlem hacmi 63,2 milyar liraya ulaşırken, büyüme oranı yüzde 86 oldu.


En çok tercih eden sektörlerde Otomobil Sektörü ilk sırada yer aldı


Her yıl pek çok sektörden iş ortaklarıyla birlikte rekor büyüme oranları kaydeden Netahsilat'ın 2023 yılının ikinci çeyreğinde en çok tercih edilen iş kolu Otomobil Sektörü oldu. Otomobil Sektörü'nün tahsilat hacmi, bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 65 artarak 10,93 milyar liraya yükseldi. İkinci sırada yer alan Yapı Sektörü, yüzde 85 artış ve 8,40 milyar lira işlem hacmi ile ikinci çeyreği tamamladı. Orman Ürünleri Sektörü ise yüzde 72 artış ve 7,07 milyar lira hacimle üçüncü sırada yer aldı.


Netahsilat ekosisteminde 2023 yılının ikinci çeyreğinde en çok tahsilat yapılan ilk 10 sektör şöyle sıralandı:

  • Otomobil 10,93 milyar TL

  • Yapı 8,40 milyar TL

  • Orman Ürünleri 7,07 milyar TL

  • Tarım 5,50 milyar TL

  • Gıda 4,09 milyar TL

  • Mobilya 3,30 milyar TL

  • Isıtma - Soğutma 3,18 milyar TL

  • Tekstil 2,22 milyar TL

  • Hırdavat 2,00 milyar TL

  • Seramik 1,44 milyar TL


Netahsilat üzerinden yapılan işlemlerde kullanıcılar taksitli veya tek çekim tahsilatı tercih edebiliyor. 2023'ün Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yapılan tahsilatların yüzde 73,32'si taksitli, yüzde 26,68'i ise tek çekim olarak gerçekleşti. Taksitli işlemlerde öne çıkan seçenek ise yüzde 12,15 oranla 6 taksit oldu.

Sepet ortalaması büyümeye devam ediyor

Finrota'nın paylaştığı verilerde Netahsilat'a ait sepet ortalaması bilgileri de yer aldı. 2023'ün ikinci çeyreğinde yapılan işlemlerdeki sepet ortalaması, bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 58 artarak 21.713 TL'ye yükseldi.


Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:


"Kullanıcılarımız, Netahsilat'ın gelişmiş tahsilat yöntemleriyle; bayilerden, alt bayilerden, abonelerden ve müşterilerden kolay bir şekilde ödeme alabiliyor. Netahsilat, Türkiye'de sanal POS hizmeti veren 20 banka ve 3 ödeme kuruluşunun sanal POS entegrasyonu tek ekrandan kullanılabilme avantajı sağlıyor. Türk lirası veya dövizli tahsilat, alternatif ödeme yöntemleri ve yurt dışı ödeme kuruluşlarıyla entegrasyon, Netahsilat'ın özelliklerinden bazıları. Gelişmiş altyapımız sayesinde sadece finansal bilgileri görüntüleme değil, cari hesap, e-ticaret entegrasyonu, IVR entegrasyonu ve ERP entegrasyonları ile otomatik aktarım imkânı da sunuyoruz. Kurumsal firmaların yanı sıra KOBİ'lere de finansal süreçlerini kolaylaştıracak çözümler geliştiriyoruz. Netahsilat'ın sunduğu faydaları artırmaya, kurumsal ve KOBİ müşterilerimize gelişmiş çözümler sunmaya devam edeceğiz. Bu noktada Netahsilat üzerinden geçen işlem hacminde yüzde 86'lık büyüme oranına ulaştığımız için mutluyuz."

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page