top of page

Papara, Pakistan merkezli SadaPay’i satın aldı!

Papara, küresel genişleme stratejisi doğrultusunda önemli bir adım daha atarak Pakistan merkezli SadaPay’in yüzde yüz hissesini satın aldığını duyurdu. Papara, bu satın alma ile Avrupa’dan sonra Orta Doğu ve Güney Asya pazarına giriş yaptı.


Şubat 2024'te Papara'nın, Pakistan merkezli fintek şirketi SadaPay'i satın almaya hazırlandığı açıklanmıştı. Karşılıklı gizlilik anlaşmaları ile yürütülen süreç tamamlandı ve Papara, SadaPay’i satın aldığını duyurdu.


Papara CEO'su Emre Kenci, 29 Mayıs'ta Linkedin üzerinden yaptığı açıklamada satın alma operasyonu ile ilgili şunları söyledi:


"Pakistan Merkez Bankası’ndan devir onayını alarak SadaPay’in hisselerinin tamamını satın almış bulunuyoruz.

Rekor sürede 1 milyon kullanıcıya ve yıllık 1,5 milyar dolar ödeme hacmine ulaşan SadaPay, dünyanın en hızlı büyüyen neobankları arasında yer alıyor. 240 milyonluk nüfusuna rağmen finansal katılımın henüz çok düşük olduğu Pakistan’da finansal dönüşümün öncüsü konumunda.

SadaPay’i Papara’nın teknolojisi, kullanıcı odaklı kültürü ve iş bilgisi ile güçlendirerek tıpkı Papara gibi ülkesinin en önemli finansal kurumlarından birisi haline getireceğiz."


Dünyanın en hızlı büyüyen elektronik para kuruluşları arasında


Brandon Timinsky tarafından 2019 yılında kurulan, rekor sürede 1 milyon kullanıcıya ve yıllık 1,5 milyar dolar ödeme hacmine ulaşan SadaPay, dünyanın en hızlı büyüyen elektronik para kuruluşları arasında yer alıyor. Mastercard iş birliğiyle Orta Doğu ve Asya (MEA) bölgesindeki ilk numarasız banka kartını kullanıma sunan SadaPay, Pakistan’da finansal dönüşümün öncüsü konumunda. SadaPay, kuruluşundan bu yana, Recharge Capital ve Kingsway Capital liderliğindeki iki turda 20 milyon dolar yatırım aldı.


Papara'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Son yıllarda ülkede gerçekleşen en önemli fintech yatırımı olan bu satın alma ile SadaPay’in yenilikçi ve cesur atılımlarını, Papara’nın güçlü teknolojisi, kullanıcı odaklı yaklaşımı ve iş bilgisi ile güçlendirerek SadaPay’in bölgenin en önemli fintech oyuncusu haline gelmesini hedefliyoruz.

Güçlü teknolojimizi, bilgi birikimimizi ve kullanıcı odaklı kültürümüzü 1 milyar nüfuslu bir coğrafyaya taşımaktan gurur duyuyoruz."

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page