top of page

"Türk fintek şirketleri, ulusal finans altyapısının yerlileştirilmesine katkılar sağlayabilir"

Ödüyo Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Erman Yapıcı, yerli fintek çözümlerinin, ulusal finansal sistemin daha güçlü ve güvenli hale gelmesini sağlayabileceğini belirterek, “Türk Fintek şirketleri, ulusal finans altyapısının yerlileştirilmesine önemli katkılar sağlayabilir. Ayrıca, yerli şirketlerin geliştirdiği çözümler, yabancı bağımlılığı azaltarak ulusal ekonomiyi güçlendirebilir. Yerli ödeme sistemleri, dijital bankacılık platformları ve blockchain tabanlı çözümler, ulusal finansal altyapının modernizasyonunu hızlandırabilir ve ülkenin dijital dönüşümüne katkıda bulunabilir.” dedi.


"Dünyada benzeri olmayan bir Yapay Zeka Bildirim&Hatırlatma modülümüz var"

Ödüyo olarak, fintek alanında yerli ve milli çözümler geliştirdiklerinin altını çizen Yapıcı, “Ülkemiz dünyada gelişen ülkeler statüsünde. Para çok önemli, paraya ulaşmak pandemi sonrası ekonomik toparlanma süreçlerinde daha da önemli. Örneğin, bu bağlamda dünyada benzeri olmayan bir Yapay Zeka Bildirim&Hatırlatma modülümüz var. İşletmelerin, tahsilat süreçlerinde kişilere bağlı performans düşüklüğünün önüne geçip, planlanabilir bir nakit akışını bu modül sayesinde firmalara sunabiliyoruz. Ayrıca, yerli yapay zeka tabanlı projeler üzerinde çalışarak, Türkiye'nin finansal altyapısını daha güvenli ve şeffaf hale getirmeye yönelik çözümler sunuyoruz. Bu çözümler, hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için daha güvenli ve kullanıcı dostu bir finansal deneyim sunmayı hedefliyor."

"Türk Fintek şirketlerini küresel arenada rekabetçi bir konuma getiriyor"

Erman Yapıcı, sözlerine şöyle devam etti: "Öte yandan Türk Fintek şirketlerinin uluslararası pazardaki potansiyeli oldukça yüksek. Türkiye'nin stratejik konumu, dinamik iş gücü ve teknolojiye olan yatkınlığı, Türk Fintek şirketlerini küresel arenada rekabetçi bir konuma getiriyor. Türk şirketleri, uluslararası standartlara uygun çözümler geliştirme ve global pazarlara açılma konusunda büyük bir potansiyele sahip. Ayrıca, Türk Fintek ekosisteminin hızla büyüyen ve gelişen bir yapıya sahip olması, uluslararası pazarda başarılı olma şansını artırıyor. Özellikle Orta Doğu, Avrupa ve Asya gibi stratejik pazarlarda çok ciddi büyüme fırsatları var."


"Dijitalleşme ve otomasyon, işlem maliyetlerini oldukça düşürüyor"


Ödüyo Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Erman Yapıcı, şu ifadeleri kullandı: "Büyük veri analitiği ve yapay zeka kullanımıyla, Fintek şirketleri müşteri davranışlarını daha iyi anlayarak, kişiselleştirilmiş finansal çözümler sunuyor ve müşteri memnuniyetini artırıyor. Fintek alanındaki yenilikçi uygulama ve teknolojiler, geleneksel finans kuruluşlarını önemli ölçüde etkiliyor. Fintek firmaları, geleneksel bankaların sahip olduğu pazar payını azaltıyor ve rekabeti artırıyor. Bu durum, finansal kuruluşları daha yenilikçi ve müşteri odaklı çözümler geliştirmeye zorluyor. Maliyetlerde azalma da bir başka göze çarpan nokta; dijitalleşme ve otomasyon, işlem maliyetlerini oldukça düşürüyor. Geleneksel bankalar da bu teknolojilere yatırım yaparak verimliliklerini artırıyor ve maliyetlerini düşürüyorlar.”


"Fintek sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketleri, birçok zorlukla karşılaşıyor"


Türk şirketlerinin karşılaştığı zorluklara da değinen Yapıcı, “Fintek sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketleri, birçok zorlukla karşılaşıyor. Bunların başında rekabet geliyor. Sektördeki hızlı büyüme, yeni girişimlerin ve büyük teknoloji şirketlerinin pazar payı için mücadele etmesine neden oluyor. Yerli birçok Start-up var. Güçlenebilmeleri için, hareket alanlarına ve sermaye desteğine ihtiyaçları var. İhtiyaçları olan kaynağa, yatırım yoluyla ulaşabiliyorlar. Yatırım yapan şirketler global oyuncular. Bizler istiyoruz ki, daha büyük hacimlere ulaşıldığında bu yatırımlar gerçekleşsin, ülkeye yüksek hacimde döviz girsin. Bunun için teşvikler önem arz ediyor. Ayrıca, sıkı düzenlemeler ve finansal kurumlarla rekabet etme zorunluluğu da önemli bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik gelişmelerin hızına ayak uydurmak ve müşteri beklentilerini karşılamak da sektördeki şirketler için önemli bir zorluk. Sağlıklı bir Fintek ekosistemi için, bakanlıkların devamlı düzenleme içerisinde olması gerekir. İvmelenmiş bir sektör, günden güne yeni ihtiyaçların ortaya çıktığı pazar bunu gerektirir.” diyerek sözlerini bitirdi.


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page